BYOM NEDİR?


BYOM NEDİR?

BYOM nedir ve oda teknolojisini hangi şekilde geliştirir?

Kendi Toplantınızı Getirin (BYOM) , kullanıcının kendi cihazıyla bulunduğu toplantı odası teknolojisine sorunsuz bağlanabildiği bir işyeri toplantı trendidir. Bu zamana kadar toplantıya bağlanmak için sarfedilen emeğin, zamanın, teknolojinin ve paranın sizde kalmasını sağlar. Peki bunu nasıl yapar.

Toplantı Konusunu Dağıtma! En hızlı bağlantı çözümlerini kullan.

Kısıtlı cihazlarla planlanan toplantılarda yansıtılacak görüntüleri tek bir bilgisayarda toplama çabası vardır, her kullanıcı kendi cihazlarıyla toplantıya katılamazlar. Uzaktan katılacak kullanıcı ve yansıtılacak görüntü için ekranı paylaştırmak genelde imkansızdır. Fakat BYOM'da oda teknolojisi kullanıcıya göre hareket eder. Kullanıcının cihazında toplantı alanına getirdiği şeylere yanıt vererek kullanıcıyı iş akışının merkezine yerleştirir ve toplantı deneyimini kişiselleştirir.

BYOM'un Faydaları Nelerdir?

  • Cihaz aşinalığı – Kişisel cihazları kullanabilmek, daha az teknoloji karmaşası ve daha fazla üretkenlik anlamına gelir
  • Video konferans uygulaması seçiminde esneklik – Zoom, Microsoft Teams, Google Meets
  • Hibrit çalışma ortamları için vazgeçilmezdir – Uzaktan toplantı katılımcıları ve odadaki herkes paylaşılan içeriği görüntüleyebilir
  • Daha az temas noktası – Paylaşımlı oda cihazlarıyla bağlanmak yerine herkes kendi cihazını getirebilir
  • Cihaz çeşitlilliği - Oda teknolojisi uyumlu olduğu sürece bilgisayar, telefon, tablet gibi tüm cihazlar kolaylıkla toplantıya bağlanabilir

BYOM öncesi kullanılan birleşik iletişim çözümleri, uzaktan toplantı katılımcıları için oldukça etkili olsa da, uzaktan ve yüz yüze toplantı katılımcılarını birleştiren hibrit bir modelde yeni zorluklar ortaya çıkıyor ve bu da toplantı sahibi ve sunucu doğru araçlarla donatılmadığında işi zorlaştırıyor.

Toplantı odalarına kurulan video konferans kitleri basit bir şekilde ekranı, konferans telefonunu ve kamerayı birbirine bağlar. Bu bağlantı bir hub üzerinde toplanır. Kullanıcıların toplantıya katılabilmeleri için sadece bu hub'a cihazlarını bağlaması yeterlidir. Bu bağlantı iki şekilde yapılır: Tek kablo bağlantısı ya da Kablosuz bağlanma yöntemleri.

Video konferans sistemlerinin çalışma prensipleriye ilgili detaylı bilgiye "Video Konferans Sistemleri Nedir, Nasıl Çalışır?" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.